Buradasınız: AnasayfaGörsel EğitimMeb e-tab Tablet BilgisayarMeb e-tab Tablet Sorunları ve Çözümleri


Meb e-tab Tablet Sorunları ve Çözümleri

Yazan:  Kategori: Meb e-tab Tablet Bilgisayar Pazar, 21 Eylül 2014 20:04

MEB E-TAB 4- 5 SORUNLARI

Meb e-tab Kullanımı

Meb etab tablette sorunlar ve basit çözümler

Okullarımızda dağıtılan meb etab tabletler zaman zaman arızalanmakta, gerektiği gibi çalışmamaktadır. Aşağıda en sık rastlanan sorunlar ve çözüm yolları sıralanmıştır.

Not: Lütfen sizlere eğitim öğretim ortamlarınızı zenginleştirmek maksadı ile dağıtılan meb etab tabletlerinizin yazılımlarını bozdurmayınız(kırdırma)

İnternetteki videolar açılmıyor:İnternette birçok site flash videoları kullanmaktadır. Adobe Flash play android desteği bulunmamaktadır. Sorunun kaynağı meb etab tabletiniz değildir. Mobil desteği olan siteleri tercih etmeniz durumunda videolar açılacaktır.

Google play resimler görünmüyor:Bu meb etab tabletinizle ilgili bir sorun değildir.

Not:Milli Eğitim Bakanlığı video ve resim içeriği barındıran sitelere izin vermemektedir.

gmail hesabım kayıp, yeni hesap açmak istiyorum: gmail hesabınızı unutmanız durumunda yeni hesap için ayarlar menüsünden hesap açma, Google hesabı yolunu takip ediniz.

Format Atamama:Öncelikle meb etab tabletlerinize format atmıyoruz sadece fabrika ayarlarına getiriyoruz(yazılımı bize verilen ya da en son güncellenen haline getirme). Şifremizi unutma, meb etab tabletin çok ağır çalışması vb. gibi durumlarda bu yönteme ihtiyaç duyarız. Meb etab tabletimize format atamamamızın temel sebebi çok fazla uygulama yüklememiz olabilir: Bunun için tüm harici uygulamalarımızı kaldırmalıyız.

Ayarlar menüsü görünmüyor:Meb etab tabletimizi kapatıyoruz. Açma ve ses artırma tuşuna birlikte basıp meb etab tablet legosu gelince bırakıyoruz. Önümüze gelen menüde ortadaki seçeneğe ses tuşlarını kullanarak geliyor ve açma tuşuna basıyoruz. Yine gelen menüde no, no atlayıp yes seçeneğine gelerek açma tuşuna basıyoruz.

Bu söylenenlere rağmen işlem yapılamazsa meb etab tabletiniz arızalı demektir. Okul idaresine teslim ediniz.

Meb etab tableti sıfırladım kullanıcı adım ve şifrem nedir?: Meb etab tabletinizin kullanıcı adı T.C. kimlik numaranızdır. Şifrenizi unuttuysanız; okul sınıf öğretmeniniz ya da Bilgi iletişim rehber öğretmeniniz size yeni bir şifre vermesini isteyiniz(Yeni şifreler eba üzerinden ancak öğretmenlerinizin alabileceği bir şifredir.).

Google play store giremiyorum:Meb etab tablet saatinizi kontrol ediniz. Bu uygulamaya ve internete sağlıklı bir şekilde girebilmek için saatinizin doğru olması gerekir.

Meb etab tablet donuyor:Bu sorunun birçok sebebi olabilir. Sorunun en yaygın sebebi fazla ve birçok gereksiz uygulamanın meb etab tablette yüklü olmasıdır. Bunun yanı sıra arka planda çalışan ağır uygulamalar da ekranınızın donmasına sebep olur. Şunları deneyiniz: Meb etab tableti kapatıp açın( Eski bir Türk yöntemidir.) Meb etab tabletinizin ekranını temizleyin. Yine düzelmiyor ise yazılım sorununuz bulunmaktadır.

İnternet yok:İnternetin olmaması çoğunlukla meb etab tabletin dışında bir sorundur. Yine de eğer meb etab tabletten kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız meb etab tablet ayarlar menüsünden dns ayarlarınızı ilk haline çevirin ve dns çevirici uygulamalarını kaldırın.(Bu menünün olmaması meb etab tabletinizin Milli Eğitim Bakanlığınca güncellendiğini gösterir. Kurcalamayın)

Meb etab tablet kendi kendine formatlandı başa döndü:Bu meb etab tabletinizden kaynaklı bir sorun değildir; Milli Eğitim Bakanlığı meb etab tabletinize güncelleme göndermiştir.

Bazı uygulamalar meb etab tabletten silindi:Meb etab tablette bazı uygulamalar yasaklılar listesindedir. Zaman içinde Bakanlık güncelleme gönderdikçe silinecektir.

Meb etab tabletimi bilgisayara bağlayamıyorum, bilgisayar meb etab tableti görmüyor: Meb etab tableti ilk zamanlar bilgisayara bağlayabiliyorken şimdi bağlayamıyorsanız sorun üstte söylendiği gibi güncellemelerdir. Meb etab tabletlerin kırılmasını engellemek için bağlantı kaldırılmıştır. Bunun dışında bağlantı kablonuzu kontrol ediniz.

Meb etab tablet şarj olmuyor:Meb etab tabletinizin şarj olmamasının sebebi ya data kablonuz ya da şarj cihazınızdır.

Meb etab tablet geç şarj oluyor:Meb etab tabletin şarj süresi altı saattir. Daha uzun şarj süreleri meb etab tabletinizin pilinin bozuk olduğuna işaret eder.

Şarj çabuk bitiyor:Meb etab tabletin ortalama kullanım süresi 3 saattir. Daha uzun kullanım için ekran parlaklığını düşürün, gereksiz uygulamaları kaldırın.

Ekranda renk kayması, siyah nokta var:Bu bir donanım sorunudur. Arızaya teslim ediniz.

Not:Meb etab tabletlerinize fazla uygulama yüklemeyiniz. Kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak sorunları azaltacaktır.

Diğer sorunlar için aşağıdaki form ile yorum ekleyerek iletişime geçebilirsiniz…

Okunma 31758 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 04 Mart 2017 12:39

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

 • Fatma
  Fatma
  Pazar, 30 Haziran 2019 22:42

  Tabletim açılıyor ama ana ekran gidip geliyor

 • Genetic2
  Genetic2
  Pazartesi, 20 May 2019 23:14

  Umut tableti açarken hem ses açma tuşuna hemde normal açma tuşuna basılı tut.Ilk denemede başarılı olmayabilir ama 2 veya 3.de olur.Bunu yapınca generel mobile yazısı geliyor.Onu görünce 2 saniye sonra elini çek.Seni tabletin biosuna(beynine)atıyor.Orada ses düğmeleri ve açma kapama dugmesinle ilerleyeilerleyebilir ve format atabilirsin.

 • Genetic2
  Genetic2
  Pazartesi, 20 May 2019 23:10

  Ebet bendede aynı sorun var herşey doğru maalesef EBA.012 web siteden yanıt gelmiyor sorunu çıkıyor.Bunu nasıl düzelteceğim bilmiyorum,bende yardim istiyorum....HELP ME!

 • genetic
  genetic
  Cumartesi, 09 Mart 2019 09:43

  e tab 4 tabletımı sıfırladım aktive edemiyorum eba.012 hata kodu veriyor

 • seda Nur
  seda Nur
  Cuma, 28 Aralık 2018 16:19

  e tab 5 tabletımın goruntusu yok sadece guc tusuna basınca tus ısıkları yanıyor ne yapmalıyım

 • fatiha
  fatiha
  Pazar, 28 Ekim 2018 16:31

  tablet wifiye girmiyordu fabrika ayarlanırı sıfırladım sonra tablet açılırken beyaz ekranda giriş yeri olan yer de kalıyor wifiyede baglanmnadıgı için açılmıyor nasıl yapabilirim bu sorunu

 • Umut
  Umut
  Pazartesi, 13 Ağustos 2018 14:45

  Tableti açtım GENERAL MOBİLE yazıyor ama açılmıyor. Format da atamıyorum tablet ısınmaya başladı benim değil ne yapmam gerekir

 • MEB e tab kullanıcı
  MEB e tab kullanıcı
  Pazartesi, 13 Ağustos 2018 14:35

  Tableti açtım general mobile yazıyor ama açılmıyor. Format da atamıyorum tablet benim değil ne yapmam gerekir

 • şeyda
  şeyda
  Perşembe, 19 Kasım 2015 17:00

  Ya arklar e tab 5 tabletimin sarji cok cabuk bitmeye basladi lutwen yardim edin napim ya

 • admin
  admin
  Çarşamba, 18 Kasım 2015 01:57

  Nurşah: Öncelikle tabletin ses kısma ve tableti açma tuşlarına birlikte basın; bir süre basılı tutunca tablet kapanacaktır. Şimdi ise ses açma ve tableti açma tuşlarına basın; general mobile yazısı gelince tuşları bırakın; ekrana gelen menüden data facrory seçin; no seçeneklerin atlayıp yes i seçin tablet resetlenecek ve artık açılacaktır. Tabletteki verileriniz de silinecektir.

 • NUR ŞAH
  NUR ŞAH
  Çarşamba, 18 Kasım 2015 01:21

  TABLET SÜREKLİ DONUYO DOKUNMATİĞE BASMIYO SONRADAN KENDINE GELIYO BU SUREKLI TEKRAR EDIYO ACABA SEBEBİNİ BİLEN VAR MI

 • admin
  admin
  Pazartesi, 16 Kasım 2015 13:43

  Elif: tablet güncelleme işlemi yarım kalmış olabilir. Tableti sıfırlamayı deneyebilirsin.

 • elif
  elif
  Pazartesi, 16 Kasım 2015 13:20

  okuldaki fatih ağına bağlıyken de başka bir ağa bağlıyken de eba market açılmıyor. internet bağlantısı yok diyor. Aynı yerde arkadaşlarım eba marketi açabiliyorlar ama ben açamıyorum

 • Ramazan İlbay
  Ramazan İlbay
  Pazartesi, 16 Kasım 2015 10:43

  Elif: Okul bağlantısı F@tih ağına bağlıysanız; başka ağa bağlanmanıza izin verilmez. Bu ağım kapsama alanından çıkıp tabeti kapatarak yeni bir ağa bağlanmalısınız ya da f@tih ağının şifresini öğrenmelisiniz.

 • elif
  elif
  Pazartesi, 16 Kasım 2015 09:52

  Etab 5 eba market açılmıyor. İnternet bağlantısı olduğu halde internet bağlantısı bulunamadı tekrar deneyiniz diye bir yazı geliyor.

 • emine
  emine
  Cuma, 13 Kasım 2015 23:05

  Tabletimin goruntusu yok

 • Ramazan İlbay
  Ramazan İlbay
  Çarşamba, 11 Kasım 2015 19:39

  Berfin: Tableti kapattıktan sonra ses açma ve tableti açma tuşlarına birlikte bas; general mobile yazısı gelince bırak. Ekranda üç seçenek belirecektir. Ortadaki seçeneği seç ve açılan menüden no'ları atla yes'i seç tablet resetlenecek ve tekrar açma tuşuna basınca sorunsuz açılacaktır. (Resetleme işlemini yukarıdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.)

 • Berfin
  Berfin
  Çarşamba, 11 Kasım 2015 18:59

  Ses kısma ve tableti açma tuşuna birlikte basılı tuttuktan sonra ekranda yazı gidince bırakıyorum ardından ses açma ve tableti açma tuşlarına basılı tutuyorum ama yinede olmadı yazı dönüp dönüp duruyo anlamadım

 • hasan43524
  hasan43524
  Çarşamba, 11 Kasım 2015 18:54

  Tabletim eba markete girmiyor hep baglanti.hatasi veriyor oysaki internet var

 • Ramazan İlbay
  Ramazan İlbay
  Çarşamba, 11 Kasım 2015 18:32

  Berfin: Öncelikle seskısma ve tableti açma tuşuna birlikte basın tabet kapanana kadar tutun. Kapanınca ses açma ve tablet açma tuşlarına basıp resetleyin.

 • Berfu
  Berfu
  Çarşamba, 11 Kasım 2015 18:04

  Tableti daha yeni kurdum ilk girişimi yaptım . Siyah bir erkran çıktı kapatıp tekrar açim dedim kapattım ama kapanmadı açtığımızdaki general mobile yazısı dönüp dönüp duruyor. Ne yapmalıyım anlamadım. Yardımcı olurmusunuz ?

 • Berfin
  Berfin
  Çarşamba, 11 Kasım 2015 18:03

  Tableti daha yeni kurdum ilk girişimi yaptım . Siyah bir erkran çıktı kapatıp tekrar açim dedim kapattım ama kapanmadı açtığımızdaki general mobile yazısı dönüp dönüp duruyor. Ne yapmalıyım anlamadım. Yardımcı olurmusunuz ?

 • Ramazan İlbay
  Ramazan İlbay
  Salı, 10 Kasım 2015 21:43

  etab 4: tabletiniz güvenli bağlantı kuramıyorsa ağınız çok yavaştır veya geçici bir bağlantı sorunu yaşıyorsunuzdur.

 • Ramazan İlbay
  Ramazan İlbay
  Salı, 10 Kasım 2015 21:41

  Rica ederiz.

 • tablet magduru (değilim artik)
  tablet magduru (değilim artik)
  Salı, 10 Kasım 2015 19:59

  Artik tabletimi açabiliyorum yardimci olan kişilere çok teşekkür ederim...

 • uğur
  uğur
  Salı, 10 Kasım 2015 19:21

  E tab 4 tablet var elimde tablet bir turlu google hesabi kabul etmiyor güvenli bir bağlantı kurulmadi bir başka ağa bağlanin diyor ne yapmaliyim arkadaşlar bilenler lütfen yardim edebilirim?

 • Hmdyshn
  Hmdyshn
  Salı, 10 Kasım 2015 18:38

  Tableti aldim eba sayfasi var sadece gris tapmam lazim ama hcbr yerdrn internete baayamadim. Tablete bakiorum sadece. Aktflestrmeden kullanamiorum da. Nete nasil baglicam

 • torbaci
  torbaci
  Salı, 10 Kasım 2015 18:07

  resetlemeyi yapıyorm ama seçenekler çıkmıyı kaldığı yerden devam ediyo ortada general mobile yazısı dönüyo ortada

 • tablet magduru
  tablet magduru
  Pazartesi, 09 Kasım 2015 20:33

  Teşekkür ederim ...

 • Ramazan İlbay
  Ramazan İlbay
  Pazartesi, 09 Kasım 2015 20:11

  Mağdur: Evet önce resetlemelisiniz.(Aşağıda yazdım.) Ve mümkünse telefonunuzu modem yaparak etkinleştirmeyi deneyin. Sizin durumunuzdaki birçok tableti bu yöntemle etkinleştirdik.

 • tablet magduru
  tablet magduru
  Pazartesi, 09 Kasım 2015 20:08

  Başka ağa da bağlandim ama yine olmadi bağlandigina dair yeşil ışık yaniyo ama o ekran gelmiyor. Acaba tableti resetlemek mi gerekir?

 • Ramazan İlbay
  Ramazan İlbay
  Pazartesi, 09 Kasım 2015 19:59

  mağdur: Öncelikle tableti resetleyin.( bunun için tableti kapatıp ses açma ve tableti açma tuşlarına birlikte basıyoruz; general mobile yazısı gelince bırakıyoruz; ekrana gelen üç seçenekten ortadakini seçiyoruz ve no'lu kısımları atlayıp yes'i seçiyoruz) Reset işleminden sonra mümkünse telefonunuzu modem yapıp ona bağlanın veya farklı bir ağ bulun. Etkinleşmesi lazım.

 • tablet magduru
  tablet magduru
  Pazartesi, 09 Kasım 2015 19:56

  Başka ağa da bağlandim ama olmadi ağa bağlandıktan sonra zaten bi kere açıp kapatiyorum ondan sonra bağlandiğina dair yeşil ışık yaniyo dünya simgesi ya da bulut simgesinin ışığı yanmiyo acaba düzelmesi için resetlemem mi gerekir?

 • Ramazan İlbay
  Ramazan İlbay
  Pazartesi, 09 Kasım 2015 19:47

  Mağdur: Tableti etkinleştirmek için başka ağları deneyiniz. Bir de ağ anahtarını girdikten sonra bir defa tableti kapatıp açınız. İlla ki gelecektir.

 • tablet magduru
  tablet magduru
  Pazartesi, 09 Kasım 2015 19:42

  Tabletimi yeni aldim ilk kurulum sayfasi çikiyor ama bi türlü kullanici adi ve şifrenin yazildiği ekran gelmiyor. Lütfen biri yardim etsin. Neredeyse bi haftadir uğraşıyorum açmak için tüm arkadaşlarım açtilar bi ben açamadim. Acil yardim edin lütfen...

 • admin
  admin
  Cumartesi, 07 Kasım 2015 22:00

  Qwerty: Tableti farklı bir ağa bağlamak için yönetici uygulamasını açmalıydınız. Reset attığınız için yeniden etkinleştirmeniz gerekir. Eğer etkinleşmiyorsa öncelikle başka bir ağa bağlanın(telefonunuzu modem yapabilirsiniz.); ağın şifresini doğru girdikten sonra tableti kapatıp açın; açılınca t.c. ile eba şifrenizi girin. Etkinleşecektir.

 • Qwerty
  Qwerty
  Cumartesi, 07 Kasım 2015 18:28

  Tableti okulda aktive ettim fakat sonradan hicbir wifi agina baglanmamaya basladi bu yuzden reset attim ama attiktan sonra tekrar aktive ekrani geldi wifi aglarina baglanmadigi icin aktive edemiyorum yardimci olursaniz sevinirim.

 • admin
  admin
  Cuma, 06 Kasım 2015 18:37

  Esra: Dosya yöneticisi güncelleme geldiğinde tabletinizden silinir. Normalde meb'in izin verdiği bir uygulama olmasına rağmen tabletin amaç dışı kullanımını engellemek için engellenmiştir. Google crome aracılığı ile yeni bir dosya yöneticisi uygulaması edinmeyi deneyebilirsiniz.

 • esra
  esra
  Cuma, 06 Kasım 2015 15:08

  Ya bende dosya yoneticisi onun yerine office diye bi sey var. ne yapmam lazzim cunku oyun. İndirbilmem icin dosya yoneticisi omadi derkiyomusta

 • admin
  admin
  Cumartesi, 31 Ekim 2015 23:07

  Aslı: Tabletinizin ses kısma ve tableti açma tuşuna basınız; tablet kapanana kadar basılı tutunuz. Bir süre sonra tablet tamamen kapanacaktır. Şimdi ses açma ve tableti açma tuşlarına birlikte basınız. General mobile yazısı belirince bırakın. Ekrana gelen menüden ortadaki seçeneği seçiniz. Sonra no seçeneklerini atlayıp yes seçeneği ile tableti sıfırlayınız. Bütün verileriniz silinecek ve tabletinizi yeniden etkinleştireceksiniz. Başka çözüm yok. Bu işlemi yapmalısınız.