Buradasınız: AnasayfaEdebi TürlerTiyatroTiyatro Tarihi4 OYUN ÇEŞİDİ


4 OYUN ÇEŞİDİ

Yazan:  Kategori: Tiyatro Tarihi Salı, 24 Haziran 2014 23:33

Eski Mısır Tiyatrosu’nda dört ya da beş oyun çeşidi var.

Bunların en eskisi Piramit Yazıları. Pira­mitlerde, soylu kişilerin mezarlarında elli beş tanesi bulunmuş. Bu yazıların tiyatroyla ilgisini belirten özellikler olarak, yapılacak hareketleri bildiren par­çalar ile konuşan kişilerin adları gösteriliyor. Piramit Yazıları’nda ölü hükümdarların, soyluların göğe yükselişleri, ya da dirilişleri anlatılmakta. Bu oyunları oynıyanlarm ise din adamlarıyla çağm ileri gelenleri olduğu sanılıyor.

Eski Mısır’daki ikinci oyun çeşidinin adı Tahta Çıkma Şenliği Oyunu. Bunların bilinenleri ara­sında en eskisi İ.Ö. 3100 yılında yasılmış, elimizdeki Piramit Yazıları’nın en eskisinden aşağı yukarı yüz yıl sonra. Adından da anlaşıldığı gibi, bu oyun çeşidi firavunların tahta çıkışlarını kutlamak amacını gü­düyor. Ayrıca, Heb Sed, ya da Tahta Çıkışı Anma Oyunu denilen oyunlarla da uzun yülar yaşıyan firavunlar olursa onların tahta çıkışları zaman za­man oynanarak anılıyor. Heb Sed’i başlıbaşma bir oyun çeşidi sayan düşünürler de var.

Eski Mısır’ın üçüncü oyun çeşidine İyileştirme Oyunu adını verebiliriz. Bu oyunlar hastalığın gelmesini önlemek, ya da gelen bir hastalığı geçirmek için oynanan oyunlardır. Bir iyileştirme olayı oyunla anlatılır. Örnekse Horus’u akrep sokar, Isis onu ölümden kurtarır.

Dördüncü oyun çeşidi de başta en iyi bilinenini anlattığımız Acı Çekme Oyunları. Günümüzde bu oyunlardan yalnız üçü biliniyor.

JUDEA’DA

Osiris hikayesi yüzyıllar süren bir yolculukla Ya­kın Doğu’ya, Küçük Asya’ya, Diyonisos hikayesi ol mıya doğru giderken Judea’ya uğramamış, Tevrat’da bir iz bırakmamış. Ama çağımızın tiyatro üzerine dü­şünen kişileri Tevrat’ın iki kitabında oyun nitelikleri görüyorlar. Biri “The Song of Solomon”, öbürü “The Book of Jop”. Hele İkincisi tiyatroya öylesine yatkın ki birçok yazar onu oyun biçimine sokmayı denemekten kendini alamamış.

Gene de Judea’da Yunan Tiyatrosu’na kaynaklık edecek önemde bir tiyatro bulunduğu ileri sürülemez. Çünkü bu iki kitabın oynanmak için yazıldığı kanısı­nı doğrulıyacak izler, kalıntılar yok.

Okunma 1537 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 04 Mart 2017 12:19

Çevrimiçi Kişi Sayısı

175 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi