Buradasınız: milliedebiyat.comGörsel EğitimMeb e-tab Tablet BilgisayarMeb e-tab Tablet Sorunları ve Çözümleri


Meb e-tab Tablet Sorunları ve Çözümleri

Yazan:  Kategori: Meb e-tab Tablet Bilgisayar Pazar, 21 Eylül 2014 20:04

MEB E-TAB 4- 5 SORUNLARI

Meb e-tab Kullanımı

Meb etab tablette sorunlar ve basit çözümler

Okullarımızda dağıtılan meb etab tabletler zaman zaman arızalanmakta, gerektiği gibi çalışmamaktadır. Aşağıda en sık rastlanan sorunlar ve çözüm yolları sıralanmıştır.

Not: Lütfen sizlere eğitim öğretim ortamlarınızı zenginleştirmek maksadı ile dağıtılan meb etab tabletlerinizin yazılımlarını bozdurmayınız(kırdırma)

İnternetteki videolar açılmıyor:İnternette birçok site flash videoları kullanmaktadır. Adobe Flash play android desteği bulunmamaktadır. Sorunun kaynağı meb etab tabletiniz değildir. Mobil desteği olan siteleri tercih etmeniz durumunda videolar açılacaktır.

Google play resimler görünmüyor:Bu meb etab tabletinizle ilgili bir sorun değildir.

Not:Milli Eğitim Bakanlığı video ve resim içeriği barındıran sitelere izin vermemektedir.

gmail hesabım kayıp, yeni hesap açmak istiyorum: gmail hesabınızı unutmanız durumunda yeni hesap için ayarlar menüsünden hesap açma, Google hesabı yolunu takip ediniz.

Format Atamama:Öncelikle meb etab tabletlerinize format atmıyoruz sadece fabrika ayarlarına getiriyoruz(yazılımı bize verilen ya da en son güncellenen haline getirme). Şifremizi unutma, meb etab tabletin çok ağır çalışması vb. gibi durumlarda bu yönteme ihtiyaç duyarız. Meb etab tabletimize format atamamamızın temel sebebi çok fazla uygulama yüklememiz olabilir: Bunun için tüm harici uygulamalarımızı kaldırmalıyız.

Ayarlar menüsü görünmüyor:Meb etab tabletimizi kapatıyoruz. Açma ve ses artırma tuşuna birlikte basıp meb etab tablet legosu gelince bırakıyoruz. Önümüze gelen menüde ortadaki seçeneğe ses tuşlarını kullanarak geliyor ve açma tuşuna basıyoruz. Yine gelen menüde no, no atlayıp yes seçeneğine gelerek açma tuşuna basıyoruz.

Bu söylenenlere rağmen işlem yapılamazsa meb etab tabletiniz arızalı demektir. Okul idaresine teslim ediniz.

Meb etab tableti sıfırladım kullanıcı adım ve şifrem nedir?: Meb etab tabletinizin kullanıcı adı T.C. kimlik numaranızdır. Şifrenizi unuttuysanız; okul sınıf öğretmeniniz ya da Bilgi iletişim rehber öğretmeniniz size yeni bir şifre vermesini isteyiniz(Yeni şifreler eba üzerinden ancak öğretmenlerinizin alabileceği bir şifredir.).

Google play store giremiyorum:Meb etab tablet saatinizi kontrol ediniz. Bu uygulamaya ve internete sağlıklı bir şekilde girebilmek için saatinizin doğru olması gerekir.

Meb etab tablet donuyor:Bu sorunun birçok sebebi olabilir. Sorunun en yaygın sebebi fazla ve birçok gereksiz uygulamanın meb etab tablette yüklü olmasıdır. Bunun yanı sıra arka planda çalışan ağır uygulamalar da ekranınızın donmasına sebep olur. Şunları deneyiniz: Meb etab tableti kapatıp açın( Eski bir Türk yöntemidir.) Meb etab tabletinizin ekranını temizleyin. Yine düzelmiyor ise yazılım sorununuz bulunmaktadır.

İnternet yok:İnternetin olmaması çoğunlukla meb etab tabletin dışında bir sorundur. Yine de eğer meb etab tabletten kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız meb etab tablet ayarlar menüsünden dns ayarlarınızı ilk haline çevirin ve dns çevirici uygulamalarını kaldırın.(Bu menünün olmaması meb etab tabletinizin Milli Eğitim Bakanlığınca güncellendiğini gösterir. Kurcalamayın)

Meb etab tablet kendi kendine formatlandı başa döndü:Bu meb etab tabletinizden kaynaklı bir sorun değildir; Milli Eğitim Bakanlığı meb etab tabletinize güncelleme göndermiştir.

Bazı uygulamalar meb etab tabletten silindi:Meb etab tablette bazı uygulamalar yasaklılar listesindedir. Zaman içinde Bakanlık güncelleme gönderdikçe silinecektir.

Meb etab tabletimi bilgisayara bağlayamıyorum, bilgisayar meb etab tableti görmüyor: Meb etab tableti ilk zamanlar bilgisayara bağlayabiliyorken şimdi bağlayamıyorsanız sorun üstte söylendiği gibi güncellemelerdir. Meb etab tabletlerin kırılmasını engellemek için bağlantı kaldırılmıştır. Bunun dışında bağlantı kablonuzu kontrol ediniz.

Meb etab tablet şarj olmuyor:Meb etab tabletinizin şarj olmamasının sebebi ya data kablonuz ya da şarj cihazınızdır.

Meb etab tablet geç şarj oluyor:Meb etab tabletin şarj süresi altı saattir. Daha uzun şarj süreleri meb etab tabletinizin pilinin bozuk olduğuna işaret eder.

Şarj çabuk bitiyor:Meb etab tabletin ortalama kullanım süresi 3 saattir. Daha uzun kullanım için ekran parlaklığını düşürün, gereksiz uygulamaları kaldırın.

Ekranda renk kayması, siyah nokta var:Bu bir donanım sorunudur. Arızaya teslim ediniz.

Ağ İzleniyor Olabilir:Tabletler ve bilgisayarlar için http://sertifika.meb.gov.tr/ adresinde belirtilen sertifikayı yükleyiniz. Psiphon ve benzeri vpn uygulamalarını kaldırınız. Ağ izleniyor uyarısı meb okul internet bağlantısı için geçerlidir. Bu uyarı, okul bağlantısı için normal bir durumdur; Dikkate almayabilirsiniz. Yine de uyarıyı güvenlik menüsünden "Kullanıcı Bilgilerini Sil" diyerek kaldırabilirsiniz. Bu durumda uyarı gidecek; fakat meb okul bağlantısından internete giremeyeceksiniz; unutmayın.

Tablet Kapanmıyor; Sürekli Kapanıp Açılıyor; General Mobile Yazısı Dönüp Duruyor: Bu durumun oluşmasındaki temel sebep tabletinizin güncellenmesidir. Öncelikle tableti kapatmanız lazım. Tabi tablet kapanmıyor. Kapatmak için tableti açma tuşuna uzun süre basık tutmalısınız. Tablet general mobile yazısı dönüp dururken aniden kapanına açma tuşunu bırakın. Bunun için 10 - 15 saniye basmanız gerekebilir. Tablet kapanınca hızlıca açma tuşu ve ses açma tuşuna birlikte basın ve reset menüsüne girerek tableti resetleyin. Eğer bu şekilde tableti kapatamazsanız bırakın şarjı bitsin ve kapansın. Şarj bitince tableti şarja takın; fakat kesinlikle açmayın. bir süre şarj olunca dikkatlice ses kısma ve açma tuşlarına basıp reset menüsüne tekrar girmeyi deneyin. (Önce ses açma sonra açma tuşuna basın. Unutmayın; eğer şarj olduktan sonra tekrar reset yapmadan yanlışlıkla açarsanız tablet yine kapanmayacak general mobile yazısı dönüp duracaktır.)

Not:Meb etab tabletlerinize fazla uygulama yüklemeyiniz. Kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak sorunları azaltacaktır.

Diğer sorunlar için aşağıdaki form ile yorum ekleyerek iletişime geçebilirsiniz…

Okunma 19778 defa Son Düzenlenme Perşembe, 28 Nisan 2016 08:40

Benzer Öğeler (etikete göre)

Lütfen Yorum Yazın

Misafir Olarak Yorumla...

0 / 300 Karakter Kısıtlaması
Your text should be in between 2-300 characters
Kabul Ediyorum.
326 Yorumlar | Yorum Ekle
 • Ziyaretçi - Sait cakir

  Yorumu Raporla

  Kardesim internete giriyorum herhangi bir site girmek istiyorum olmuyo sitye giris meb taraf engellenmistir diyo ne yapmaliyim

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - Knk

  Yorumu Raporla

  Mobile legens açılmıyor

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - büşra

  Yorumu Raporla

  Bendeki tablette general mobile tab 5 tablet iyi ama bu aralar sessizdeyken sesi birden açılıyor. Tekrar kısıyorum ama aynı sekilde yine acılıyor. Bir cozum yolu var mıdır?

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - musa

  Bakır, 45730 Bakır/Kırkağaç/Manisa, Turkey Yorumu Raporla

  ben format atacaktım değişik yazılar çıktı bende tabletin ayarlarıyla oynadım sonra tablet general mobile yazısında duruyor hiç açılmıyor

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - Kullanıcı

  Yorumu Raporla

  tabletime program yükleyip root atma tusuna bastım ama tableti recovery menüsünden yapılması gerekn bezı şeyler oldugunu hatırladım vede yeniden recovery menüsüne geldim bunuyaptıgımda tablet kendi kendine recovery menüsünden çıkıp kendini açıyor ne yapmam gerek yardımcı olun pls

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - Özge

  Yorumu Raporla

  Arkadaşim gmail hesabıni etab 5 tabletimden açtı ve su an onun hesabini kaldıramiyorum. her yolu denedik aslında hesabi kaldır diye bir seçenek bulamadik.

  1 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - büşra

  Yorumu Raporla

  Fabrika ayarlarına döndürebilirsin ama içindekiler silinir
  Ya da ayarlarda hesaplar var oradan biseyler yapabilirsin.

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - Baran

  Yorumu Raporla

  Bi sonuca ulaşabildiniz mi? Aynı konuda sıkıntı yaşıyorum.

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - Özgür

  Yorumu Raporla

  Meb etab-5 durup dururken videoları oyunları duduruyor

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - EMOİİN

  Yorumu Raporla

  TABLET DE ROOT FELAN YOK .AMA ŞARJI BİTTİ SABAH AÇMAYA ÇALIŞTIM AÇILMADI.garanti bitti mutlaka bir çözüm vardır acill

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - emoiin

  Yorumu Raporla

  :(:(yardımmmm

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - gereksizz

  Yorumu Raporla

  Bu tabletler normal halde hiç bi işe yaramaz root her turlu şart odev bile yapılmıyo uygulama eksikliginden bi arşiv programı bile yok :p

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - ssssss

  Yorumu Raporla

  Kulaklık okumuyor...

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - papatya

  Yorumu Raporla

  Ses kaydı dinlenimi sırasında ileri veya geri sarma nasıl yapılıyor

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - adasdas

  Yorumu Raporla

  okul da f@tihe bağlandığında tablet kendi kendine kapanıp açılıyor. eve gidnce de eski haline düzeliyor

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - admin

  Yorumu Raporla

  Okul tabletleriniz Fatih ağına kendiliğinden bağlanmaktadır.(rootlu değilse) Ağa bağlanınca da güncellemeler yüklendiği için birkaç defa kapanıp açılabilir. Eğer sürekli aynı şeyi yapıyorsa yazılım sorunu vardır; resetlemeniz gerekebilir.

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - Murat şahanbaz

  Yorumu Raporla

  Hata 405 diyor acilistaki aga baglaniyorum mavi renge donmuyor baskalarinda cikan o dunya isareti felan cikmiyor reset attim ayni

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - bayram

  Yorumu Raporla

  Aktivasyon işlemi için wifi hata veriyor cevap yokdiyor

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - Rasim Mazak

  Yorumu Raporla

  Merhaba arkadaşlar bndeki e tab 4 de şifremi unutunca birkaç kez format attım ama daha sonra o içine kullanıcı adı ve şifre yazdığım kutucuklar gelmiyor ne yapmalıyım acaba

  0 Cevap Ver
 • Ziyaretçi - Kaan

  Yorumu Raporla

  Tab5 var aniden bir guncelleme geldi ve kapandi tablet gm yazisi cikip duruyor resetliyom yine ayni sarji ful bitirip 1 gun sarjdan sonra yine reset attim olmadi

  0 Cevap Ver
Tümünü Göster

Çevrimiçi Kişi Sayısı

53 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi